Węże chemiczne
Węże chemiczne to specjalistyczne przewody przystosowane do transportu agresywnych mediów chemicznych w stanie gazowym, ciekłym bądź też stałym. W zależności od budowy i użytego materiału stosuje się je do przesyłu ciekłych substancji chemicznych (ciecze organiczne i nieorganiczne, kwasy, zasady, roztwory itp.), sypkich produktów drażniących i niebezpiecznych oraz do odprowadzania spalin i oparów chemicznych. Ze względu na charakter pracy, powłoka wewnętrzna musi posiadać wysoką odporność na korozję chemiczną, a cały przewód odpowiednią wytrzymałość na trudne warunki pracy.
Zastosowanie węży do chemii
Węże do substancji chemicznych znajdują swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Stosowane są w zaawansowanych instalacjach przerobowych w przemyśle chemicznym i petrochemicznych, w zakładach lakierniczych, samochodowych, a także w przemyśle farmaceutycznym. Dzięki swojej elastyczności wykorzystuję się je do opróżniania i napełniania zbiorników chemicznych, mauzerów, cystern samochodowych i kolejowych.
Właściwy dobór węży chemicznych
Węże i przewody chemiczne muszą spełniać wiele rygorystycznych norm narzuconych przez przemysł chemiczny i instytucje państwowe. Dotyczą one głównie bezpieczeństwa pracującego personelu i ochrony środowiska. Aby dobrać właściwy przewód należy dokładnie zapoznać się z transportowaną substancją, określić jej skład, stężenie, stan skupienia oraz dogłębnie przeanalizować ciśnienie robocze, potencjalną temperaturę, warunki pracy a takżę zwrócić uwagę na możliwość tworzenia się ładunków elektrostatycznych na powłoce węża (przy strefach niebezpiecznych).